O Turnieju

W okresie od maja do września 2014 roku odbyła się jubileuszowa V. edycja Turnieju „Rodzice - dzieciom, dzieci - rodzicom”.

W roku 2014 turniej objął swym zasięgiem kilka miast z aglomeracji górnośląskiej, których mistrzowie spotkali się w Turnieju Finałowym w  Bytomiu 20.09.2014r. W Turnieju wzięły udział miasta i gminy takie jak: Bytom, Zabrze, Piekary Śląskie, Radzionków, Chorzów, Świętochłowice, Pyskowice oraz Ożarowice, a reprezentowane były przez rodziców i uczniów szkoły, która wygrała wcześniej turniej miejski. Do gry w Turnieju Finałowym została zaproszona również reprezentacja Fundacji Iskierka z Chorzowa.

Patronat nad turniejem objął były Premier oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz Fundacja „Alchemia Sportu” zajmująca się popularyzacją sportu młodzieżowego. Turniej wsparł również Górnośląski Związek Metropolitalny z jego przewodniczącym Dawidem Kostempskim. Gościem honorowym turnieju był Prezydent Miasta Bytomia Pan Damian Bartyla.

Formuła i przebieg Turnieju Finałowego – 20 września 2014r.

Ostatecznie w turnieju wzięło udział 10 drużyn, w tym Mistrzowie Miast: Bytom, Chorzów, Ożarowice, Pyskowice, Zabrze, Radzionków, Piekary Śląskie, Świętochłowice, a także Wicemistrz Bytomia i Reprezentacja Fundacji Iskierka.

W pierwszej kolejności wylosowano 5 par drużyn, które rozegrały pomiędzy sobą jeden mecz (2 x 7 min.) gdzie przegrywający odpadał z Turnieju już po jednym meczu. Wygrani z kolei utworzyli jedną 5 zespołową grupę, gdzie rozegrali mecze „każdy z każdym” i drużyna, która zdobyła największą ilość punktów zajęła 1. miejsce w Turnieju.

W pierwszym meczu turnieju spotkał się ubiegłoroczny zwycięzca Turnieju Regionalnego – SP1 mistrz Świętochlowic z mistrzem Chorzowa  drużną SP 13 (notabene są to zaprzyjaźnieni ze sobą rodzice, będący jednocześnie rodzicami dzieci piłkarzy z klubu PKS Józefka Chorzów, gdzie uczęszcza wielu uczniów obydwu szkół. Pierwszy mecz zakończył się ostatecznie wynikiem 0:1 i tym samym ubiegłoroczny zwycięzca odpadł z turnieju już w pierwszym meczu.

W bezpośrednim spotkaniu pomiędzy SP 23 z Bytomia, a SP 13 z Chorzowa zanotowano wynik 3:1 i tym samym Mistrzem V Ogólnopolskiego Turnieju została szkoła SP 23 z Bytomia.

Drużyny, które zajęły miejsca na podium Ogólnopolskiego Turnieju Finałowego

1. Szkoła Podstawowa nr 23 w Bytomiu

2. Szkoła Podstawowa nr 13 w Chorzowie

3. Szkoła Podstawowa nr 7 w Zabrzu

 

Finał Turnieju Miejskiego w Świętochłowicach (10.05.2014r.)

Organizator: Urząd Miasta w Świętochłowicach – Wydział Promocji i Funduszy Europejskich

Patronat: Arcelor Mittal Poland Oddział S.A. w Świętochłowicach

W turnieju wzięły udział cztery szkoły: SP 1, SP 4, SP 8 i SP 19. Reprezentowane zatem były dzielnice Świętochłowic takie jak Centrum, Lipiny, Piaśniki i Zgoda. Zawody prowadzone były przez licencjonowanego sędziego piłki nożnej p. Krzysztofa Bernasia – Ślaski Związek Piłki Nożnej. W przerwach meczy występy taneczne prezentowały drużyny kibiców z poszczególnych szkół. Zarówno występy kibiców, ich stroje, zaangażowanie i liczebność po Turnieju poddane zostały ocenie komisji konkursowej, w której uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych szkół.

Turniej dzieci - kibiców

Po podliczeniu wyników punktacja drużyn kibiców w ostateczności przedstawiła się następująco:

I miejsce: SP 1 = 9 pkt

II miejsce: ex-equo SP 4, Sp 8 i SP 19 = 5 pkt – wszystkie drużyny

 

WYNIK Turnieju Piłkarskiego: I. SP 1, II SP 8, III SP 19, IV SP 4

Wspomnieć również należy, iż w drużynie rodziców SP 19, pięcioma zawodnikami były kobiety – mamy uczniów SP 19, tak więc drużyna składała się z 7 zawodników i 5 zawodniczek!

Turniej odbył się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Świętochłowicach.

Zwycięska szkoła SP nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej zakwalifikowała się do wrześniowego turnieju finałowego.

Finał Turnieju Miejskiego w Chorzowie (15.06.2014r.)

Organizator turnieju: Szkoła Podstawowa nr 17 w Chorzowie, a jej koordynatorkami naucz. Joanna Kądziela – Bernacka  i Joanna Siedlikowska.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Chorzowa mgr inż. Andrzej Kotala. Za udział w turnieju drużyny piłkarskie i kluby kibica otrzymały nagrody w postaci kompletów piłek dla swoich szkół ufundowane przez Urząd Miasta w Chorzowie. Finansowo turniej wsparły również firmy: PRO-INSTAL ze Świętochłowic oraz Marex z Chorzowa.

W turnieju wzięło udział sześć szkół: SP13, SP 17, SP 21, SP 24, SP 25, SP 37.

Turniej dzieci - kibiców

W turnieju Klubów Kibica walka była bardzo zacięta. Uczniowie ubrani w kolorowe stroje i wyposażeni w atrybuty do kibicowania dzielnie wspierali i motywowali do walki swoich rodziców. W przerwach dzieci prezentowały bardzo ładnie przygotowane układy taneczne. W czasie trwania całego turnieju jury złożone z przedstawicieli każdej szkoły oceniało kibiców pod kilkoma względami. Ostatecznie wyniki ukształtowały się następująco: I miejsce SP 17, II miejsce SP 25, III miejsce SP 37, IV miejsce SP 24

 

Turniej rodziców – piłkarek i piłkarzy

Końcowa klasyfikacja turnieju piłkarskiego rodziców:

I miejsce SP 13, II miejsce SP 21, III miejsce SP 25, IV miejsce SP 17, V miejsce SP 24, VI miejsce SP 37

Zwycięska szkoła SP nr 13 zakwalifikowała się do wrześniowego turnieju finałowego.

W dotychczasowych 4. edycjach turnieju udział wzięło kilkadziesiąt szkół z terenu Bytomia i miast ościennych. Każda szkoła biorąca udział w turnieju otrzymała sprzęt sportowy. Organizatorzy wręczyli blisko 2000 piłek do gier zespołowych i inny sprzęt sportowy.

IV edycja była przełomowa ponieważ po raz pierwszy został zorganizowany Regionalny Finał Turnieju w którym wzięły udział szkoły z innych miast, a nie tylko z miasta Bytom.

Pierwszy rozegrany Regionalny Finał Turnieju wygrała Szkoła Podstawowa nr.1 w Świętochłowicach pokonując następujących rywali: Piekary Śląskie – 4:1, ZSO nr 7 Bytom – 2:0 i SP 51 Bytom – 3:0.

Poprzednie edycje były wspierane przez: Bank Zachodni WBK, MediaMarkt, Miasto Bytom, Fundacja Alchemia Sportu, Sfera TV, Elsat.

W 2012r. do III edycji turnieju zgłosiła się rekordowa ilość 19 szkół, a eliminacje okręgowe odbyły się w maju, między innymi na boiskach przy ZSO nr 7, Orliku przy Gimnazjum nr 11 w Bytomiu - Stroszku, Orliku przy ul. Chorzowskiej w Rozbarku czy na boisku przy SP nr 54 w Miechowicach. 2 czerwca na wielki finał do Parku Miejskiego zjechały prawdziwe tłumy.

W konkursie dopingu wystartowało aż 11 zespołów.

Impreza obejmuje organizacje cyklu turniejów piłki nożnej dla przedstawicieli rodziców uczniów bytomskich szkół podstawowych oraz konkursu klubów kibica szkół uczestniczących w turnieju. Dzieci kibicują swoim rodzicom w tradycyjny sposób, ale muszą też przygotować program artystyczny prezentowany w przerwach między grą rodziców. Oceniany jest całokształt dopingowania. Zwycięzcę cyklu turniejów eliminacyjnych wyłoni centralny turniej finałowy. Turniej piłkarski i konkurs kibicowania są niezależne od siebie, więc drużyny piłkarskie i kluby kibica są indywidualnie oceniane i wynagradzane zestawami piłek do gier sportowych, oraz sprzętem komputerowym. Każda szkoła tylko za uczestnictwo otrzymuje minimalną ilością zestawów piłek, a pierwsze trzy miejsca w turnieju i konkursie dostają większe ilości zestawów piłek i sprzęt komputerowy w zależności od zajętego miejsca. Ideą imprezy jest to, że rodzice i dzieci swoimi zmaganiami sportowymi zdobywają sprzęt sportowy i komputerowy dla szkoły, którą reprezentują.

Na zadanie składają się turnieje kwalifikacyjne i finałowe w poszczególnych miastach biorących udział w rozgrywanym finale regionalnym, który odbędzie się w Bytomiu. Wszystkie mecze, rozgrywane są na boiskach wielofunkcyjnych, kompleksach sportowych "Orlik" oraz boiskach przyszkolnych rozmiar działań to 160 reprezentacji piłki nożnej (rodziców), oraz 160 klubów kibica (dzieci) z różnych szkół, turniej finałowy w pierwszym roku odbył się na murawie stadionu miejskiego, kolejne na kompleksie sportowym "Torkacik" w mieście Bytom i 2014 również jest planowany na tym samym obiekcie sportowym.

Turniej cieszy się coraz to większym zainteresowanie i zaangażowaniem dzieci , rodziców, grona pedagogicznego oraz sponsorów.

W każdym roku (2010,2011,2012,2013,2014) uzyskano zakładane rezultaty na które składa się:

  • zwiększenie zainteresowania piłką nożną, promowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży i rodziców.
  • budowa pozytywnych relacji w rodzinie poprzez sport,
  • zwiększenie zaangażowania rodziców w życie szkolne, swoich dzieci i problemy szkoły
  • pobudzenie kulturalnego zachowania kibiców na boiskach, stadionach, i imprezach sportowych,
  • doposażenie szkół głównie w sprzęt sportowy ( piłki), oraz inny.

Audycja o nas


PopUp MP3 Player (New Window)

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Linki

IKSSKI Maciej Kurnik
Ekstremalna integracja dla każdego
Klub Sportowy XSKI
Ekstremalnie mokra zabawa
Net System J.Guzek
Producent oprogramowania branżowego